5 Bin TL Nasıl Değerlendirilir?

5 Bin TL Nasıl Değerlendirilir? Günümüzde hayat çok pahalı. Buna bağlı olarak para biriktirmek çoğu zaman çok zor oluyor. Hatta kime sorsan bırakın para toplamayı borç içinde yüzüyor. Hele birde asgari ücretle çalışan bir emekçiyseniz gerçekten hayat çok daha zor ve çetin oluyor. Dişinden tırnağından arttırıp bir şekilde 5 bin TL biriktiren vatandaşlar bu parayı nasıl değerlendirebilirim, 5 bin TL ile ne yapılabilir şeklinde sorular sorarak araştırmalar yapıyorlar. Bizde işfikirlerim.org olarak neler yapılabileceğini araştırdık.

Öncelikle 5 bin TL ile dükkan açamazsınız. Bu para miktarı ile dükkan açmak ne yazık ki imkansız. Çiğ köfte bayiliği de alamazsınız. İyide bazı firmalar 5 bin liraya bayilik veriyor diyeceksiniz ama dükkanı nasıl kiralayacaksınız, ruhsatı, vergi levhasını vs. hangi paralar ile alacaksınız. Hayır 5 bin TL dükkan açmaya yetmez, bu ihtimali aklınızdan çıkarmanızı tavsiye ediyorum.

Elimizde bulunan sermaye az olduğu için bu para ile yatırım yapmak gerekecek. Ancak karlı, kazançlı bir yatırım olacak ki işe yarasın. Düşük yüzdeli kar getiren bir yatırımda bu para miktarı için anlam ifade etmeyeceği için bunu da eleyeceğiz. Elimizde büyük bir sermaye olsaydı eğer yatırım yapacağınız iş, yüzde 2 veya 3 bile kar sağlasaydı işe yarardı ancak sermaye düşük olduğu zaman işe yaramaz.

Düşük sermaye ile yüksek karlı işlere yatırım yapılması gerektiğini söyledik. Ancak burada önemli bir durum ortaya çıkıyor. Yüksek karlı yatırım demek yüksek riskli işe girişmek anlamına geliyor. Ne yazık ki sermaye az olduğu için bunu değerlendirmenin tek yolu biraz risk almaktır. Başka çare yok. Biliyorum bu para miktarı sizin için çok değerli ancak bu kapitalist düzende para kazanmak çok zor maalesef. Cesur olmadan, yeri geldiğinde risk almadan para kazanamazsınız. Risk almak derken, imkansız işlere girişmek aklınıza gelmesin. İyice düşünüp taşınıp, araştırma yaparak kazanacağınızı düşündüğünüz ve inandığınız işe yatırım yaparak risk almaktan bahsediyorum. Şimdi bakalım 5 bin TL’yi nasıl değerlendirebiliriz.

Kripto Para Birimlerine Yatırım Yaparak

Bitcoin’i duymayan kalmamıştır sanırım. Bitcoin başta olmak üzere şu an işlem gören 140’a yakın kripto para çeşidi var. Kripto paraların önemli özelliği eğer iyi değerlendirilirse kısa sürede çok kazanç sağlayabilirler. Örneğin Bitcoin 2017 yılına 1.000 dolar seviyesinde giriş yaptı. 2017 biterken bir Bitcoin değeri yaklaşık 20 bin dolar seviyesinde işlem gördü. Yani 1 yıl içerisinde 20 kat değer kazandı. 5 bin TL yatırım yapmış olduğumuzu varsayarsak eğer bir sene içerisinde 100 bin TL kazanmış olabilirdik. Bitcoin şişirilen bir balon, güvensiz bir yatırım aracı vs. diyenlere kulak asmayın. Oldukça güvenilir olduğuna emin olabilirsiniz, zaten adı üstünde kripto para birimi. Yani şifrelenmiş ve kırılması vs. imkansıza yakın olan bir yatırım aracı. Ancak kısa zamanda değer kazanabildiği gibi kısa süre içerisinde de büyük düşüşler yaşayabiliyor. Yatırım yapmadan önce kripto para piyasasını takip etmek ve hakim olmak gerekiyor.

Borsaya Yatırım Yapmak

Ben Bitcoin işinden filan anlamam ve güvensiz bir yatırım aracı gibi geliyor derseniz eğer daha bilindik ve güvenli bir yatırım aracı olan borsaya yatırım yapabilirsiniz. Borsada hisse senetlerini halka arz eden büyük şirketlerin hisselerinden satın alarak kar ortağı olabilirsiniz. Büyük şirketler dediğime bakmayın istediğiniz tutarda yatırım yapabilirsiniz, herhangi bir alt limiti yok. Örneğin, ASELSAN hisse senedi son 1 yıl içerisinde 165,79% değer kazandı. Daha iyi anlaşılması için hisse senedi 13 liradan işlem görürken bugün 45 lira seviyesinde işlem görüyor. Yani yaklaşık 4 katı değer kazanmış. 5 bin lira ASELSAN hisse senedine yatırım yapmış olsaydınız eğer 1 sene içerisinde paranız yaklaşık 20 bin TL olacaktı. Borsaya yatırım yapmadan önce, bir süre takip etmek ve hakim olmak sizin faydanıza olacaktır.


Bu iki seçenek dışında diğer ıvır zıvır işlerini yapabilirsiniz. Örneğin seyyar satıcılık vs. Ama bunlar çok klasik herkesin aklına gelen şeyler olduğu için es geçiyorum. Benim aklıma şimdilik bunlar geliyor. Sermaye düşük olduğu için yapılabilecek şeyler kısıtlı ne yazık ki. Son olarak hiçbir şey yapmadan kenara koyup biriktirmeye devam edebilir ve ileride daha iyi sermaye ile farklı işler yapma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Bir nevi deyim yerindeyse elinizi güçlendirebilirsiniz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.