Böcek Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma

Böcek yetiştiriciliği son dönemde hızla popüler hale gelmiş ve yüksek para kazanma potansiyeli olan bir sektör olmaya başlamıştır. Böcek yetiştiriciliğini cazip kılan ilk neden, oldukça zahmetsiz bir şekilde yapılabilir olmasıdır. Öyle ki çok geniş olmasına gerek olmayan herhangi bir kapalı alanda, düşük maliyetli bir alt yapı oluşturarak böcek üreticiliği yapabiliyorsunuz. Bu iş fikri ile ilgilenenler için böcek yetiştiriciliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda anlattık.

Böcek Yetiştiriciliği İçin Ne Kadar Sermaye Gerekiyor?

Gerekli sermayeyi hesaplayabilmek için üretim tesisi, alt yapı (su, elektrik, iklimlendirme vb.), iş gücü ve diğer kalemleri değerlendirmek gerekiyor. Buna göre 100 metrekarelik bir tesis ve bu tesisin alt yapısı için yaklaşık olarak 30.000-45.000 TL arasında bir miktar gerekiyor. Ancak hali hazırda sahip olduğunuz bir garaj, bodrum veya evinizde bir odanın küçük bir kısmı gibi bir yeri de başlangıç için kullanabilirsiniz. Böylelikle sermayenizi büyük oranda riske atmamış olursunuz.

Kendi küçük üretiminizi başlatmak için, sadece bazı temel ekipmanlara ve biraz sabırlı olmak için motivasyona ihtiyacınız var.

Hangi Böceği Yetiştirmeliyim?

Hangi böcek türünün üretimini yapacağınıza, çevrenizdeki potansiyel alıcıları değerlendirerek karar vermelisiniz. Şu anda canlı böcek ihtiyacı olan potansiyel alıcılar arasında hayvanat bahçeleri, pet shoplar, akvaryum balığı üretimi yapanlar, organik tavuk yetiştiricileri, organik tarım yapanlar gibi alternatifler yer alıyor.

Örneğin evcil hayvan dükkânlarında satılan kuş türleri, sürüngen türleri, balık türleri gibi birçok havyanın protein ihtiyacı çekirge ya da un kurdu denilen kurt türü ile sağlanıyor. Ayrıca evinde canlı hayvan besleyen birçok kişi de aynı nedenden bu böceklere ihtiyaç duyuyor. Bu tarz potansiyel müşterilere elden ya da internet üzerinden satış yolu ile böcek üretimi yaparak para kazanma fikrinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Böcek Üretimi Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Böcek yetiştiriciliği yaparak ne kadar para kazanabileceğiniz, ne kadar potansiyel alıcıya ulaşabileceğinize göre değişecektir. Örneğin bulunduğunuz ildeki birkaç pet shopla anlaştığınızı, bunun yanında internetten de satış yaptığınızı varsayalım. Yaptığımız küçük araştırmada 50 gramlık bir un kurdu paketinin yaklaşık 10 TL fiyat ile satıldığını gördük. Buna bağlı olarak günde 50 gramlık 5 paket sattığınız takdirde bir günde 10 x 5 = 50 TL, bir ayda ise 30 x 50 = 1.500 TL gibi hiç de azımsanmayacak bir para kazanabilirsiniz. Satışınızı ne kadar artırırsanız, kazancınız da o oranda artacaktır.

Böcek üretimi yaparak para kazanma konusunda tecrübe kazanmak istiyorsanız, size tavsiyemiz bu işe bir teraryum veya akvaryum ile başlamanız olacaktır. İnternette böcek üretiminin detayları hakkında bilgi edinebileceğiniz birçok kaynak bulunuyor. Bu kaynakları dikkatlice okuyup böcek üretimi için gerekli ortam, sıcaklık, temizlik, bakım ve en önemlisi ürüme gibi bilgileri eksiksiz şekilde öğrenmeniz gerekiyor.

Yazar: Bekir Kale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.