Evde Kültür Mantarı Yetiştirme

Televizyonda  evde kültür mantarı yetiştirdi zengin oldu gibisinden haberler görünce konuyu araştırmaya değer buldum. İnsanlar bu tür haberleri duyunca merak ediyor acaba bende yaparsam bu işten para kazanır mıyım diye. Evde kültür mantarı yetiştirmek için ışık almayan bir yer gerekiyor. Bu ışık almayan yer örneğin, bodrum katları olabilir. Bodrumunuz varsa eğer evde mantar yetiştirebilirsiniz, diğer türlü ancak bir kovada veya saksıda tezgah altında filan kültür mantarı yetiştirirsiniz o da bir öğünlük ya çıkar ya çıkmaz 🙂  Yani öyle televizyonlarda, internette görüldüğü gibi ekti, biçti zengin oldu haberleri gerçeği yansıtmıyor, bakmayın siz onlara hep abartıyorlar dikkat çekmek için. Geniş bir bodrumunuz varsa, mantar kompostu, kültür mantarı tohumu vs. satın alarak yani masraf yaparak bu işe başlayabilirsiniz.

Bu konuyu araştıranların en çok ilgilendiği konu kültür mantarından para kazanılabilir mi sorusu oluyor. Bu soruya cevap vermek için ziraat yüksek mühendisi Kemal Taşdemir’in konuşmasından alıntı yapacağım. Konuşması şöyle:

“Kültür mantarını şöyle bir örnekle ifade edeyim; hani hazine arayan define avcıları olur, bunlardan çok azı hazine bulur. Bulanlar kazançlı çıkar, bulamayanlar ise elindeki servetini de kaybeder. Belki benzetmeyi biraz abarttım ama eğer kültür mantarı yetiştiriciliği profesyonelce yapılacaksa, eğer bilinçli olarak bu iş yapılırsa karlı bir iştir, zira kültür mantarını herkes bilgisi olsun veya olmasın hazır kompostu alıp mantar tohumlarını ekebilir. Ancak mantar ekip sonrasında olduktan sonra hasat etmekten ibaret değildir kültür mantarı işi. Kültür mantarı yetiştiriciliğinde en önemli nokta belli bir limiti yakalamaktır. Eğer piyasadaki kültür mantarı fiyatının altında mantar yetiştirebiliyor kar edebiliyorsanız işte o zaman kazanırsınız. Ancak kültür mantarı hiçbir zaman diğer ürünlerde olduğu gibi bugün satılmazsa yarın, yarın satılmazsa öbür gün satarım veya elimde biriktiririm gibi bir durum söz konusu değildir. Kültür mantarını hasat edildikten sonra hemen satılması gerekir dolayısıyla pazarının hazır olması gerekir. Pazar, yani mantarı satabileceğiniz müşteri bulabilmeniz için piyasanın altında bir para ile satmanız lazım. Piyasanın altında bir fiyatla kültür mantarını satıyorsanız ve size kar bırakıyorsa o zaman bu işten kazanabilirsiniz. Bunun için kültür mantarı yetiştirmeden önce çok iyi araştırılarak karar verilmesi gereken bir iştir.”

Evde Kültür Mantarı Yetiştirmek Para Kazandırmaz

Ziraat mühendisinin yani işin uzmanının kültür mantarı yetiştirme konusunda görüşleri yukarıdaki gibi. Benim kendi fikrim olarak bu iş evde yapılmaz çünkü gerekli büyüklükte ışık görmeyen bir yer evde bulunmaz. Bodrumunuz olsa dahi az miktarda ürün elde edersiniz bu durumda para kazandırmaz hatta zarar ettirir.

Evde kültür mantarı yetiştirerek para kazanılır mı sorusuna yanıt olarak hayır kazanılmaz diyebiliriz. Ancak bu işi profesyonelce yapacaksanız ve hatırı sayılı bir sermaye ile yatırım yapacaksanız belki o zaman para kazanabilirsiniz. Profesyonel kültür mantarı yetiştiriciliği için genişçe bir bodrum katı kiralanmalı, gerekli malzemeler satın almalı (mantar kompostu, mantar miseli tohumu, nemlendirme için gerekli araç gereç, gübre vs.) Konuyu araştırınca kültür mantarı işinin amatör olarak evde yapılıp para kazandıracak bir iş olmadığı sonucuna vardık. Böylece bir başka abartılan iş fikrini daha ortaya çıkarmış olduk.

Son olarak  kültür mantarı yetiştirdi zengin oldu haberlerine çıkan kişiler İşkur’dan veya Kosgeb’den hibe alarak bu işleri yapan kişilerdir. Yani amatör olarak yapan kişiler değiller bunlar devletten geri ödemesiz kredi alıyorlar veya kendi parasıyla yatırım yapıyorlar. Sermaye isteyen bir iş kısacası. Elinizde para yoksa evde veya başka bir yerde kültür mantarı yetiştiremezsiniz.

Yazar: Ceren Altın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.