İş yeri açmak istiyorum illaki diyenlere altın tavsiyeler

iş yeri açmak istiyorum illaki diyenler için altın tavsiyelerde bulunacağız. Bu yazımızda ki altın tavsiyeleri mutlaka uyguladığınızda başarıyı ıskalamanız söz konusu bile olmaz. Olmazsa olmaz kurallardır.

Bu altın kurallar yeni iş yeri açmak isteyip de başarılı olmak isteyen kişiler içindir. Bu sebep ile fazla sözü uzatmadan basit bir anlaşılır dilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

İş yeri açmak istiyorum illaki diyenlere 8 altın tavsiyeler

Kural 1: Pazar Araştırması

Kesin kararınızı verdiniz bir iş yeri açmak için yapacak bir şey yoksa eğer açacağınız iş yerinin bölgesinde ve dijital dünyada pazar araştırmasını mutlaka yaptırmalısınız veya yapmalısınız. Büyük bütçeniz yok ise eğer kendiniz basit yollarla gerçek ve reelist olarak değerlendirebilirseniz bu araştırmayı kendinizde yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken temel konu başlıkları şöyle

 1. İş yerinizi açacağınız bölgede sizinle aynı işi yapan kaç kişi var
 2. İş yerinizi açacağınız bölgede sizin ürünlerinize ilgi duyacak hedef kitle analizi
 3. İş yerinizi açacağınız bölgede ürünlerinize veya işletmenize ihtiyacı var mı
 4. Bölgede size rakip firmalar bulunuyorsa o firmaların kalitesi ve müşteri portföyünü analiz etmek
 5. Bölgede size rakip firmaların verdiği hizmet kalitesi ve ürün hedef kitlesi

Bunlar sadece iş yeri açmak istediğiniz bölge olarak pazar araştırması temel konu başlıkları olabilir. Ayrıca hedef kitlenizi müşteri portföyünüzü genişletmek adına bunları dijital dünya da yani internet dünyasında daha geniş kapsamlı olarak bu araştırmalar yapılmalıdır.

Kural 2: Müşteri Portföyünüz

İş yerinizi açtığınızda öncelikle müşteri portföyünüzü saklayacağınız bir rehberiniz olmalı müşterilerinizin izni ile her zaman ulaşmalısınız. Müşterilerinizin bilgilerini tutmazsanız size büyük kayıplar yaşatır. Bunun için sizlere ücretsiz Google Rehber uygulamasını önerebilirim.

Sosyal medya da ve internette çok sık rastladığım bir konu telefonumu değiştirdim müşterilerimin numaraları gitti. Telefonum bozuldu veya çalındı müşterilerimin numarasına nasıl ulaşabilirim. Bu konulara hem ek önlem hem de müşterilerinizin kayıtlarını tutabilirsiniz. Telefonunuzu değiştirseniz de bu numaralara her zaman ulaşabilirsiniz.

Müşterileriniz ile her zaman iletişim içinde olun. Onlara yeni kampanyalar hakkında bilgilendirme maili gönderin. Onların doğum günlerini kutlayın özel günlerini kutlayabilirsiniz. Bu sebeple müşterinizi sizi unutmayacaktır. İlgi ve alakanız ile bir daha ki alış verişinde mutlaka sizi tercih edecektir.

Bu konu hakkında sizlere uzun uzadı bir çok seçenekler anlatabilirim. Aslında bu konu başlı başına tek bir konu olarak sizlere rehber olacak bir konu bu konuyu dikkate almanızı şiddetle öneririm.

Google rehber uygulaması kullanımı için sizlerden talep gelirse bunu paylaşabilirim.

Kural 3: Gelir – Gider

Yeni iş yeri açtıysanız eğer gelir gider konusuna aşırı derecede dikkat etmeli ay sonu hesaplamalarınızı yapmalısınız. Bu sayede aylık veya haftalık bilançonuzu görebilirsiniz. Bir sonra ki ay için kendinize yeni hedefler koymanıza kolaylık sağlayacaktır.

İş yerinize bir su, kahve hatta sakız dahi alsanız bunu bu gelir gider yazmayı ihmal etmeyin. Sizlere bu konuda yardımcı olacak bir çok mobil uygulamalar ve internet tabanlı proğramlar bulunmaktadır. Bunları kullanabilirsiniz.

Bunun için isterseniz ücretsiz olarak Google e-tabloları kullanabilir veya muhasebe proğramları diye google ve google play den ulaşabilirsiniz.

Kural 4: Planlı Proğramlı Olun

Uzun vade de plan yapamıyorsanız eğer en az haftalık proğramlarınızı yapın. Elemanlarınıza verdiğiniz görevleri unutmayın onları takip etmenize enerjini harcamanıza artık gerek yok bence yine ücretsiz olarak google keep veya Google Takvim ürünü olan bu uygulama ile sizlerde elemanlarınızın ve iş yerinizin haftalık planlarını yapılacak işlerini yapabilirsiniz.

Google takvim ile haftalık aylık veya yıllık olarak tüm planlarınızı ödemelerinizi takvim sayesinde planlayabilirsiniz. Ayrıca artık bir çok telefonlarda etkinlik uygulaması bulunmakta ama Google takvimi kendi iş yerinizi kurumsal olarak kullanabilirsiniz.

Kural 5: Karmaşık olmayın kolay anlaşılır olun

Karmaşık veya anlaşılmaz olursanız müşterilerinizin sizin ne yaptığınızı ne hizmet verdiğinizi anlayamaz bu sebep ile hizmet verdiğiniz sektörde yoğunlaşın. Bu size avantaj sağlayacaktır.

Basit bir örnek vermek gerekirse eğer; Böcek ilaçlama firmasının boya badana işleri yaparsa eğer asıl uzman olduğu böcek ilaçlama konusunda müşteri kaybı ve enerji kaybı yaşayacağı muhtemeldir. Çünkü genel olarak artık insanlar tek uzman olduğu konuda hizmet veren firmaları daha çok tercih etmektedir.

Kural 6: Daha çok kitleye ulaşın

Artık kapı önüne bir sandalye atıp müşteri bekleme dönemi sona erdi bunun için daha fazla potansiyel müşterilerinize ulaşmalısınız. Yine bu konuda tek başına sizlere rehber olacak şekilde anlatılması bence faydalı olacaktır. Ama illaki iş yeri açacağım diyen kişiler için temel kurallar ve başlıkları ele alacağız.

 • Sosyal medya profillerinizi oluşturun. (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest vb.)
 • Kurumsal veya E-ticaret bir web siteniz olsun. (Web site sahibi olmak için tıkla)
 • Google, Yandex, Foursquare gibi diğer haritalarda yerinizi alın
 • Google adwords ve diğer sosyal medya reklamları
 • Ürün satışı yapıyorsanız sanal mağazalarda profillerinizi oluşturun.
 • Hizmet veriyorsanız eğer genel hizmet veren mağazalarda profillerinizi oluşturabilirsiniz.

Bunlar temel başlıklar olarak ilk sırada gelmektedir. Dediğim gibi bu konuyu sizler için ayrıca işleyeceğim özel olarak.

Kural 7: Erken kalkan erken yol alır

Belki de altın kuralların en başında bu olması gerekir her zaman erken kalkan erken yol alır atasözü bence çok doğru ve yerinde açtığınız iş yerini elemanlarınızdan önce mutlaka siz açmalısınız. Nasıl olsa eleman var ben geç gitsem de olur demeyin arkadaşlar bu gerçekten çok ciddi bir kuraldır. Erken açtığınız da iş yerinizi müşterilerinizin hizmet saatine kadar bir çok yapılması gereken işleri ve kontrolleri zamanında yaparsanız sorunsuz bir şekilde işlerinizi yürütebilirsiniz.

Ayrıca ertesi gün yapılacak işlerinizi iş yerinizi kapatmadan 1 saat önceden mutlaka hazırlamaya başlayın. Örnek müşterinize göndereceğiniz kargolar, ertesi günü gelecek olan müşterilerinizin siparişleri demolarını bir gün önceden hazırlayın.

Kural 8: Müşteri memnuniyeti

Müşteriler her zaman veli nimettir burada müşterilerinizin şikayetlerine kulak verin onları memnun etmek için elinizden gelenin fazlasını yapmalısınız. Çünkü en büyük ve en etkili reklam müşteri memnuniyetinden gelir ve diğer reklamlardan da etkilidir.

Sizden memnun olan müşterilerinize de her zaman sosyal medya hesaplarınızdan veya google haritalardan tavsiye eden bir yorum bırakmalarını rica etmelisiniz.

Yeni gelen müşterileriniz daha önce bir arkadaşımda buradan bir hizmet veya ürün almıştı o tavsiye etti öyle geldim. Cümlesi size en büyük müşteriyi kazandırmıştır.

iş yeri açmak istiyorum diyenler

iş yeri açmak istiyorum illaki diyenlere 8 altın tavsiyelerde bulunduk. Bu altın tavsiyelerimiz de google ürünlerini anlatmamız da ki asıl amaç ücretsiz basit bir uygulama olduğundan dolayıdır. Bu bilgiler umarım sizlere fazlası ile faydalı olacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz bir başkasına da fikir olmasını istiyorsanız lütfen bir yorum ve sosyal medya da paylaşmayı ihmal etmeyin herkese iş hayatında başarılar…

Para biriktirmek istiyorum diyenlere 9 tavsiye

Yazar: admin

1 thought on “İş yeri açmak istiyorum illaki diyenlere altın tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.