Para biriktirmek istiyorum diyenlere 9 tavsiye

Para biriktirmek istiyorum diyenlere 9 tavsiye Hayalini kurduğumuz evi ya da arabayı satın alabilmek, çocuklarımıza daha güvenli bir gelecek vaat etmek veya gelecekte karşılaşabileceğimiz ani giderler karşısında hazırlıklı olabilmek içi para biriktirmek isteriz. Ancak içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nedeniyle çok azımız kazandığımız paranın bir miktarını tasarruf etmeyi başarabiliriz.

Para biriktirmek, finansal bağımsızlığa doğru atılan ilk ve en önemli adımdır.

“Ama para biriktirmek hiç kolay değil” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet para biriktirmek hiç kolay değil, hatta çok zor diyebiliriz. Ancak günlük yaşamımızda yapacağımız küçük değişiklikler sayesinde, zor olanı kolay hale getirebiliriz.

Para biriktirmeye başlamak istiyorum, nasıl yapabilirim?

Şimdi aylık bazda tasarruf yapmaya nasıl başlayacağımıza dair bazı teknikleri, alışkanlıkları ve püf noktalarını gözden geçirelim. Eğer bir şekilde bu ipuçlarına uymayı başarabilirseniz, önemli miktarda birikim yapabilirsiniz. Diğer taraftan, hepimiz hayatımızı büyük ölçüde değiştirmenin ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle bu yeni yöntemleri tek seferde hayata geçirmek yerine, her ay bir tanesini uygulayabiliriz.

Para biriktirmek istiyorum diyenlere 9 tavsiye

1. Uzatılmış garantilere hayır deyin.

Satın aldığımız dayanıklı tüketim mallarının kaliteli olmasını ve uzun süre onlardan faydalanmayı isteriz. Bunun için satış temsilcisinin sunduğu uzatılmış garanti tekli bize cazip gelebilir. Ancak bu cebinizden ilave bir ücretin çıkması anlamına gelir.

Satın aldığınız ürünü dikkatlice kullanacağınızdan eminseniz, uzatılmış garanti sizin için gereksiz bir harcama olacaktır. Üstelik aldığınız üründen normal garanti süresi dolmadan sıkılma ihtimaliniz de var.

2. Yenilenmiş (Refurbished) cihaz satın alın.

Önemli miktarda para tasarrufu yapmanın ve aynı zamanda kaliteli bir ürüne sahip olmanın iyi bir yolu da Yenilenmiş (Refurbished) cihaz satın almaktır.

Genelde arkasında güçlü ve tanınmış bir marka olduğu için, bazı ürünlere gereğinden daha çok para ödüyoruz. Bunu bireysel bir hata olarak algılamayın. Çünkü kalitesini kanıtlamış markalar daha güvenilirdir ve her zaman sattığı ürünün arkasında dururlar.

Bu nedenle kalitesine güvendiğiniz bir markanın yenilenmiş cihazlarını satın almak, bir servet harcamadan kaliteli bir ürüne sahip olmanızı sağlayabilir.

3. Haftalık meydan okuma yapın.

Haftalık meydan okuma, her ay belirli bir miktar para biriktirmek isteyenlerin kullanabileceği çok yararlı bir tekniktir. Herhangi bir oyunda olduğu gibi kolay, normal ve zor seviyeleri vardır. Her hafta kenara bir miktar para koyma temeline dayanır.

1 TL, 5 TL veya 10 TL ile başlayabilirsiniz. Oyunun tek kuralı, bir sonraki hafta tutarı ikiye katlamak zorunda olduğunuzdur. Yani 5 TL ile başladıysanız, ikinci hafta 10 TL, üçüncü hafta 20 TL ve son hafta kenara 40 TL koymak zorundasınız. 5 TL başlangıç ile ayın sonunda 75 TL biriktirmiş oluyorsunuz.

Ay sonunda biriktirdiğiniz parayı tasarruf hesabınıza yatırmanız gerektiğini de unutmayın.

4. Daha sabırlı olmak için kendinizi eğitin.

Para biriktirme konusunda, sabırlı olanların daha başarılı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.
Öncelikle daha uygun fiyata daha iyi ürünler satın almak için araştırmaya daha fazla zaman ayırın.
İkincisi, pahalı bir ürün satın almak istediğinizde ürünün indirime girmesini bekleyin.

Üçüncü olarak, kısa vadedeki ihtiyaçlarınızı bekletebilir ve tüm ürünleri tek seferde satın alabilirsiniz. Birden fazla ürün satın aldığınızda indirim uygulayan birçok mağaza var.

5. Ulaşım giderlerinizi düşürün.

Taksiye çok fazla para harcıyorsanız, derhal toplu taşımaya geçmelisiniz. İşe özel aracınızla gidiyorsanız, servis kullanmaya başlamalısınız. Aracınızın konforundan vazgeçmek istemiyorsanız, sizinle aynı bölgede ikamet eden iş arkadaşlarınızla anlaşarak tek bir araç kullanmaya başlayabilirsiniz. Alternatif olarak, bir bisiklet satın alabilir ve işe gidip gelmek için kullanabilirsiniz.

6. Gereksiz aboneliklerinizi iptal edin.

Yeterince yararlanmadığınız internet, televizyon gibi abonelikler aylık giderimizin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. İzlemediğimiz televizyon kanalları ya da kullanmadığımız internet kotası için para ödemek kaderiniz değildir.

7. Markanın ismine para ödemeyin.

Büyük isimler ve etkili markalar için çok para harcıyoruz ve bu ürünler genellikle sebepsiz yere yüksek fiyat etiketleri taşıyor.

Bahsettiğimiz uzun vadeli yatırımlar olan telefon ya da bilgisayar gibi ürünler değil. Şarj cihazı, HDMI kablosu, kulaklık veya adaptör gibi ürünler söz konusu olduğunda, daha düşük bir fiyata işinizi görecek ürünler bulabilirsiniz.

8. Dışarıda yemekten kaçının.

Finansal açıdan intihar etmenin bir yolu da sık sık dışarıda yemek yemektir. Hepimiz bize hizmet edilmesine ve istediğimiz yemeğin dakikalar içinde masamızda olmasına bayılıyoruz. Ancak dışarıda yediğiniz her öğünün, evde yediğiniz öğüne göre en az 5-10 kat daha fazla bütçeye mal olduğunu unutmayın.

9. Enerji tasarruflu ürünler kullanın.

Biriktirdiğiniz parayı enerji tasarruflu cihazlar almak için kullanabilir ve faturalar için ödediğiniz para miktarının azalmasını sağlayabilirsiniz. Daha az elektrik harcayan cihazların yanı sıra, enerji tasarruflu ampuller ve hatta güneş panelleri bile kullanabilirsiniz.

Para biriktirmenize yardımcı olabilecek ipuçlarına yer vermeye çalıştık. Bunlardan bazıları çok fazla çaba gerektirmezken, bazıları ise yeni alışkanlıklar geliştirmenizi gerektirebilir. Ancak çoğunlukla sabır ve kısıtlamayla ilgilidirler. Bu yazının para biriktirmek isteyenler için ilham verici olabildiğini umuyoruz.

Yazar: Bekir Kale

1 thought on “Para biriktirmek istiyorum diyenlere 9 tavsiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.