Un kurdu Nedir? Nasıl yetiştirilir?

Un kurdu nedir?

Un kurdu nedir? Tenebrionidae ailesinden kınkanatlı ufak böcek çeşididir. Sıcak ortamda ve genellikle buğday, un bu gibi üretimi olan ortamlarda çok sık rastlanan böcek türüdür.

Latince Adı: Tenebrio Molitor

İngilizce Adı: Mealworm

Un kurdu olarak bilinen bu böcekler etçil ve kanatlı hayvanlara yem olarak kullanılmaktadır. Un kurtlarının zıplama, uçma gibi özellikleri yoktur.

Un kurdu nasıl yetiştirilir?

Un kurdu yetiştirilirken en önemli etkenlerden birisi sıcaklık ve nem oranlarıdır.  Bu oranlar yüksek tutulduğunda böceklerin üremeleri ve büyümeleri hızla olur.

500 adet un kurdu üretebilmek için ortalama 40cmX60cmX30cm ebatlarında cam veya plastik kutular kullanmanızı öneririz. Daha hijyenik olarak hızlı büyür. Ayrıca bu kutuların için kurtların daha rahat hareket etmesi için yataklıklar yapabilirsiniz.

Un kurdu üretimi yapacağınız oda da sizden başka diğer canlılar girme olasılığı yoksa ve siz yinede bu kurtcukları güvene almak isterseniz üst kısımlarını sineklik ile kapatabilirsiniz. Hava almaları kutuların küflenmesini önleyecekdir.

Bu un kurtları için ışık önemli değildir.

Beslenmesi: Un kurtlarının kutuların içerisine buğday unu, kepek, arpa, bulgur, mısır unu gibi tahıllar koyarak beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Tek çeşit tahıl türü yerine bu unlardan hepsini koymanız daha yararlı olacaktır.

İhtiyacınız olan sıvı, nem ve sıcaklık oranları

Un kurtları 18 derecede ve 37 derece arasında da üreyebilirler hayatlarını idame ettirirler ancak, bunların hızlı ve bir şekilde üreyip  çoğaltmak isterseniz oda sıcaklığının ideal olarak yaz – kış 25-30 derece arasında olmalıdır.

Önemli not: 16 derecenin altına ortam sıcaklığı düşerse eğer bu hayvanların üremesi gelişmesi durur ve ölmeye başlarlar.

Un kurtlarının sıvı ve nem ihtiyaçlarını hazırladığını kutuların yataklarına kabuklu meyve ve sebzeleri koyabilirsiniz. Bu sayede sıvı ve nem ihtiyaçlarını sağlamış olacaksınız.

Kutulara yatak yapmadıysanız alüminyum folyolar ile kabuklarını sererek çürümeden temizlenmelidir.

Ortamın nem oranı ve sıvı ihtiyaçlarını karşılayamazlar ise büyük kurtlar diğer kurtların yumurtalarına saldırıp sıvı ihtiyacı için bu yumurtaları yerler.

Un kurtlarının bulunduğu kapları düzenli olarak kontrol etmeli ve ölen kurtlar var ise bunları o kutudan çıkartmalısınız. Kutuların bulunduğu ortam pis bir koku almaya başladıysa kutuları temizleyebilirsiniz. Sizlere daha temiz ve steril ortamda bu böcekleri yetiştimrek için haftada 1 temizlemenizi öneririz.

3 farklı kutu yaparak yeni doğanlar, orta boylar ve larvalar olarak ayrı ayrı kutulara koyarak verimliliği artırabilirsiniz.

Un kurtları bulunduğu kutuların yataklığı aynı zamanda besin olarak kullanırlar. Kabın içerisine 5cm gibi yataklıklar koyulmalıdır. Bu yataklar kurtların hızla gelişmesi kutulara koyulan yataklardır.

Un Kurdu Satış Fiyatları

Un kurtları kilo olarak satılır. Bir kiloda ortalama 10 bine yakın kurt bulunur. Kilo fiyatı ise 90 TL den satabilirsiniz.

Sizlerde bu iş fikrini yapmak istiyorsanız. 100 metrekare bir odada bu işi yapabilirsiniz.

Un kurdu yetiştiriciliği kursu sertfikası

Şuan için bu iş fikrine fazla talep olmadığından dolayı araştırmalarımıza göre bu girişimcilik için her hangi bir kurs veya sertfika yoktur. Talep olunursa kurs ve sertifikalarda verileceğini düşünmekteyim.

Un kurdu kullanım alanları

Sizden gelen istek üzerine un kurtlarının kullanım alanları şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Sürüngenlerin tümü
  2. Değerli ötücü kuşlara
  3. Akvaryum Balıklarına
  4. Evcil Kemirgenlere
  5. Kümes hayvanlarına
  6. Yabani Canlılara
  7. Olta ile balık tutmada kullanılmaktadır.

Yazar: admin

1 thought on “Un kurdu Nedir? Nasıl yetiştirilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.